2011

 Øhavet Rundt - 9 Løb
BådtypeSejlnrBådnavnSkipperKlubGPHStartAnkomstSejltidPræmietidGns. fartPlacering

Banner 28105FrejaErik Medelby AndersenFSK628.810:00:0016105106:10:5108:18:326.148 kn1

Impala 2751ØpigenJohn GrothSSS643.210:00:0016215806:21:5808:20:325.969 kn2

Impala 2731AdelaLars Chr. NielsenSSS643.210:00:0016273106:27:3108:26:055.884 kn3

Elan 31166SpicaRemi ProvostKS620.210:00:0016433506:43:3508:56:435.649 kn4

Elan 31 H226GaiaMichael MadsenNSF623.410:00:0016554806:55:4809:06:545.483 kn5

2010

Øhavet Rundt


Sejlnr Bådnavn Skipper Klub Ta-mål Start Ankomst Sejltid Præmietid Gn. fart Placering

DEN 5 Kafue Jens Richard Pedersen SSS 666.6 09:50:00 161845 06:28:45 08:12:29 5.865 kn 1
DEN 45 Funky Fish Philip Cossen SSS 666.6 09:50:00 162846 06:38:46 08:22:30 5.718 kn 2
DEN 31 Adela Lars Chr. Nielsen SSS 666.6 09:50:00 163457 06:44:57 08:28:41 5.63 kn 3







2008

Øhavet Rundt - 8. Løb
5. Start - kølbåde, Kl.: 09:40:00, Distance: 38 sømil
Sejlnr Bådnavn Skipper Klub Ta-mål Start Ankomst Sejltid Præmietid Gens. fart Placering
D 31 Adela Lars Chr. Nielsen SSS 667.8 09:40:00 16:51:33 07:11:33 08:54:32 5.283 kn 1
D 54 Fru Fransson Torben & René Fransson SVA 667.8 09:40:00 17:27:22 07:47:22 09:30:21 4.878 kn 2
D 33 Monica Peder Andersen NSF 667.8 09:40:00 17:52:23 08:12:23 09:55:22 4.631 kn 3
D 5 Kafue Jens Richard Pedersenl SSS 667.8     DNS     4

Senest opdateret 28-08-08
Af  Frede Hansen

Øhavet rundt 1986 - 2000

Øhavet Rundt Fra år
1986 og til år 2000
               
                 
1986 kun deltagerliste..
mangler resultater
             
          Sejltid pla. o.a.pla.  
  D2 Spar To Viggo Petersen SAS       187 delt.
  D3 Andrea Kaj Jensen TSK        
  D5 Kafue Peter Holme SSS        
  D8 Cassiopeia Vagn Aagesen Skelskør        
  D11 Bessie III Kim Bunger TSK        
  D22 Frida Laurits Pedersen NSF        
  D29 Biki Ejvind R. Skov RSK        
  D40 Line Per Fredholm TBL        
  D43 Revival Torben Groth NSF        
  D44 nn Karl E.Nielsen TBL        
  D45 Masti Jørn Scheldahl TSK        
  D46 Søs Claus Pedersen RSK        
  D47 Freetime Frede Hansen NSF        
                 
1987         Sejltid pla. o.a.pla. 167 delt.
  D5 Kafue Jens R.Pedersen SSS 12,10,35 1 49  
  D11 Bessie III Kim Bunger TSK 12,27,16 2 91  
  D46 Søs Claus Pedersen RSK 12,29,22 3 98  
  D2 Spar To Viggo Petersen SAS 12,30,29 4 102  
  D3 Andrea Kaj Jensen TSK 12,31,51 5 109  
  D47 Freetime Frede Hansen NSF 12,34,01 6 117  
  D22 Frida Laurits Pedersen NSF 12,35,56 7 126  
  D43 Revival Torben Groth NSF 12,52,35 8 151  
  D45 Masti Jørn Scheldahl TSK 13,13,03 9 159  
                 
1988         Sejltid pla. o.a.pla. 175 delt.
  D15 

Bøh Man

Jens Marling SSS 09,56,57 1 50  
  D3 Andrea Kaj Jensen TSK 09,57,53 2 54  
  D46 Søs Claus Pedersen RSK 10,03,05 3 70  
  D11 Bessie III Kim Bunger TSK 10,13,18 4 95  
  D2 Spar To Viggo Petersen SAS 10,13,36 5 97  
  D47 Freetime Frede Hansen NSF 10,21,55 6 126  
  D29 Biki Ejvind R. Skov RSK 10,30,03 7 139  
                 
1989         Sejltid pla. o.a.pla. 182 delt.
  D47 Freetime Frede Hansen NSF 08,05,08 1 21  
  D29 Biki Ejvind R. Skov RSK 08,26,41 2 54  
  D46 Søs Claus Pedersen RSK 08,27,41 3 56  
  D45 Masti Jørn Scheldahl TSK 08,30,42 4 60  
  D11 Bessie III Kim Bunger TSK 08,43,30 5 84  
  D28 Copine claus Freuchen SSS 08,44,00 6 85  
  D2 Spar To Viggo Petersen SAS ej startet      
  D3 Andrea Kaj Jensen TSK udgået.      
                 
1990         Sejltid pla. o.a.pla. 183 delt.
  D 3 Andrea Kaj Jensen TSK 12,53,34 1 47  
  D2 Spar To Viggo Petersen SAS 12,54,42 2 51  
  D45 Masti Jørgen Scheldahl TSK 12,58,38 3 65  
  D46 Søs Claus Pedersen RSK 12,58,54 4 68  
  D47 Freetime Frede Hansen NSF 13,02,37 5 79  
  D11 Bessie II Kim Bunger TSK 13,09,27 6 96  
  D33 Vela Peter B. Hansen NSF 13,18,03 7 115  
                 
1991 mangler resultater                
                 
                 
1992         Sejltid pla. o.a.pla. 159 delt.
  D54 Søs II Claus Pedersen RSK 11,53,58 1 42  
  D47 Freetime Frede Hansen NSF 16,54,26 2 85  
  D28 Copine claus Freuchen SSS Udgået      
  D29 Biki Ejvind R. Skov RSK Udgået      
  D 3 Andrea Mogens Axelsen TSK Udgået      
                 
                 
1993   to deltager     Sejltid pla. o.a.pla.  
  D18 Søssen Finn Lyhne SSS        
  D ?              
                 
                 
1994   en deltaget            
  D18 Søssen Finn Lyhne SSS        
2000                
  D-15  Bøh-Man Jens Marling   10.38.51 1 7  
  D30 Rubin Nick Bünger   10.42.58 2 14  
  D47 Freetime Frede Hansen NSF 10.55.11 3 28  

 

 

 

Læs den spændende artikel om sejladsen år 2000